holiday
Gezilecek Tatil Yerleri

Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler

Antalya, Türkiye’nin turizm başkentlerinden biridir. Akdeniz’in en güzel koylarına sahiptir ve tarihi dokusuyla da gezilip görülmeye değer birçok yere ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler şu şekildedir:

Antalya Kaleiçi

Antalya’nın en ünlü turistik mekanlarından biridir. Kaleiçi Antalya’nın tarihi merkezidir ve burada antik Roma kalıntıları, Osmanlı eserleri ve renkli sokaklarıyla tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Antalya Kaleiçi’ni gezerken yüzlerce yıllık tarihe tanıklık edebilir, eski evlerin güzel mimarisi ve ağaçlarla süslenmiş sokakları keşfedebilirsiniz.

Düden Şelalesi

Antalya’nın doğallığını en iyi şekilde yansıtan yerlerden biri Düden Şelalesi’dir. Antalya’nın 12 km doğusunda yer alan Düden Şelalesi göz kamaştırıcı bir manzaraya sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, dünya üzerinde görebileceğiniz en iyi müzelerden biridir. Müze, antik çağlardan bu yana Anadolu’da yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen arkeolojik eserlerin birleşimini sergiliyor. Müzede, antik dönemlerde kullanılan eşyaların yanı sıra Lahey Antlaşması’na imza atan Osmanlı’nın vermiş olduğu madalyaları ve Osmanlı dönemine ait olan eski yazmaları da sergilenmektedir.

Saklıkent Kanyonu

Antalya’da herkesin mutlaka gezmesi gereken bir diğer yer de Saklıkent Kanyonu’dur. Kanyon, 300 metre derinliğinde ve 15 kilometre uzunluğundadır. Burada serin suların içinde yürüyebilir, kanyonda muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Perge Antik Kenti

Antalya’nın yakınında yer alan Perge Antik Kenti, büyük bir Grek-Roma yerleşimi olarak ünlüdür. Antalya’nın manzaralı bir kenarında bulunan Perge Antik Kenti, 15,000 kişilik bir tiyatroya sahiptir ve yerli halkın kültür ve tarihine tanıklık etmenin hoş bir yoludur.

Editör Yorumu

Antalya, Türkiye’nin turizm başkentlerinden biridir ve yıl boyunca turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Antalya Kaleiçi, Düden Şelalesi, Antalya Müzesi, Saklıkent Kanyonu ve Perge Antik Kenti gibi mutlaka görülmesi gereken yerleri keşfederek Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için bize katılın.

SSS

1. Antalya’da nereye gidilir?

Antalya Kaleiçi, Düden Şelalesi, Antalya Müzesi, Saklıkent Kanyonu ve Perge Antik Kenti gibi yerler Antalya’daki gezi rotanızda mutlaka yer almalıdır.

2. Antalya’ya en iyi zaman ne zaman gitmek?

Antalya’nın en popüler ziyaret zamanı, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ancak, Nisan ve Mayıs aylarında da güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

3. Antalya’da nereye yakın bir yerde konaklayabilirim?

Lara ve Belek gibi yakın bölgeler, Antalya’ya yakın konaklama yerleri kümesidir. Ayrıca turistlerin tercih ettikleri diğer bölgeler de Konyaaltı ve Side’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir