Gezilecek Tatil Yerleri

İstanbul’un Gizli Saklanan Yerleri: Gizli bahçeler, sokak sanatı ve daha fazlası.

İstanbul’un Gizli Saklanan Yerleri: Gizli Bahçeler, Sokak Sanatı ve Daha Fazlası

İstanbul’un tüm dünya tarafından bilinen güzellikleri Varlıklı tarihleri, zarif mimarisi, nefis yemekleri ve ayrılmaz kültürü bir arada sunar. Fakat şehirde farklı bir yüz de mevcut. Gizli bahçeler, sokak sanatı ve daha birçok sürpriz sizi bekliyor.

Gizli Bahçeler

İstanbul’da saklı bahçeler dünya tarafından bilinmese de şehrin daha az bilinen taraflarında birçok bahçe var. Genellikle evlerin bahçeleri ya da özel yatırımcıların inşa ettiği botanik bahçelerinden bahsediyoruz.

Bunlar genellikle herkese açık değil, ancak bazı durumlarda erişim sağlamak mümkündür. İşte İstanbul’da keşfedebileceğiniz bazı saklı bahçeler:

 • Pari Dükkanı Bahçesi: Nuru Osmaniye Caddesi’ne bir kapıdan girip, asansörle atlayarak, İstanbul’un büyüsünü silen günlük hayatın karmaşasından kaçabileceğiniz bir yer.
 • Antikodum: Antik sirkin bahçesi arasında bir sürü keşif yapabilirsiniz.
 • Balkan Caddesi Gezintisi: Bu gezi, moda tasarımcıları, köpek gezdiricileri ve turistlerin yanı sıra güzel bir bahçe keyfi sunar.
 • Gül Camii Bahçesi: Bağdat Caddesi’nin en güzel bahçelerinden biri.
 • Kemerburgaz Üniversitesi Bahçesi: Turistlerin ve yerlilerin bilmediği, yemyeşil bir bahçe.

Sokak Sanatı

İstanbul, zengin sanat kültürüne sahiptir, bu da kentin her türlü sanat eseri barındırmasına ilham veriyor. Her bir mahallede gezerek harika sokak sanatı örneklerine rastlamanız mümkün.

Bunun yanı sıra, özellikle Beyoğlu, Kadıköy, Karaköy ve Şişli gibi semtlerde birçok sokak sanatı görebilirsiniz. İşte İstanbul’da keşfedebileceğiniz en iyi sokak sanatı:

 • Cihangir Garajı: Cihangir Garajı, sıradışı bir sanat alanıdır. Bu yer, sanat fuarları, sergiler ve en önemlisi sokak sanatı etkinliklerine ev sahipliği yapar.
 • Karaköy Sokak Sanatı: Karaköy sokak sanatı, büyük ölçüde zanaatkarlıktan beslenir ve semtin atmosferine mükemmel bir şekilde uyar.
 • Kadıköy Duvarları: Kadıköy sokakları, şehrin en renkli duvarlarına ev sahipliği yapar. Kendinize bir tur yaparak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Graffiti Park: Şehirdeki en büyük graffiti park, sanatsal sergiler, etkinlikler ve sokak sanatı grafitilerine ev sahipliği yapan Streetball Ligleri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Daha Fazlası…

İstanbul, her yerde farklı bir hikaye anlatır. Öyle ki, bazı yerler gerçekten gizli, öyle ki ancak efsaneler ve dedikodular aracılığıyla ortaya çıkabilirler. Bu nedenle, İstanbul’u gezmek, beşeri ruhların gizemi hakkında bir şeyler öğrenmek için bir fırsattır.

Burada keşfetmek için birkaç örnek:

 • Şehir Surları: Pitoresk İstanbul şehri surları, sırlar ve ilginç hikayelerle birlikte.
 • Mısır Çarşısı: Dünyanın en iyi baharatçıları ve çay evleri bu muhteşem Mısır Çarşısı’nda yer alır. Buraya gelerek birçok farklı tat alabilirsiniz.
 • Aya Sofya Zıkırtısı: Aya Sofya’nın sessizliğinde, bazen bir düşüş, bazen bir ezgi, zaman zaman da sadece zıkırtı çağırır. Ritmin kaynağı nerden, ne zaman bilinmez ama seyrek de olsa, ziyaretçiler şanslı olurlar ve bu çağı gizlice duyarlar.

Editör Yorumu

İstanbul, herkesin keşfetmeye aç olduğu bir şehir. Gizli bahçeler, sokak sanatı ve daha fazlası, herhangi bir ziyaretin renkli hale gelmesini sağlar. İstanbul’da benzersiz bir deneyim arayan herkesin bu yerleri mutlaka görüştüğüne emin olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. İstanbul’da en iyi gizli bahçeler nelerdir?
Pari Dükkanı Bahçesi, Antikodum, Balkan Caddesi Gezintisi, Gül Camii Bahçesi ve Kemerburgaz Üniversitesi Bahçesi gibi pek çok harika bahçe var.

2. İstanbul’da nerede Sokak Sanatına en çok rastlanır?
Özellikle Beyoğlu, Karaköy, Kadıköy ve Şişli semtlerinde en iyi sokak sanatı örneklerini görebilirsiniz.

3. İstanbul’da keşfedebileceğim sıradışı yerler nelerdir?
İstanbul şehir surları, Mısır Çarşısı ve Aya Sofya Zıkırtısı gibi ilginç yerler.

4. İstanbul’da gezilecek yerler nelerdir?
İstanbul’un tüm turistik yerlerine mutlaka gidilmesi gerekiyor. Ayrıca Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Ortaköy Camii, Eminönü Meydanı, Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Taksim Meydanı, Sultanahmet Meydanı, Rumeli Hisarı ve İstiklal Caddesi de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdir.

5. İstanbul’a en iyi zaman ne zaman gitmektir?
Yaz ayları (Haziran, Temmuz ve Ağustos) genellikle İstanbul’da turistik sezonun en yoğun olduğu aylardır. Ancak bahar (Nisan – Mayıs) ve sonbahar (Eylül – Ekim), Güneş’in henüz çok sıcak olmadığı ve yerlerin gidilebilir bir sıcaklıkta olduğu zamanlardır.

6. İstanbul’da yemek için en iyi yerler nelerdir?
Balık, dürüm ve kebaplardan dirhem kadar daha seçimi var. Bunun dışında Beşiktaş’ta Manti, Fava, Kuzu Beyti, Zeytin ve Zafer Köfte ve daha birçok farklı lezzeti tatmak mümkün.

7. İstanbul’da güvenlik durumu nasıldır?
İstanbul, birçok farklı ülkeden turistlere ev sahipliği yapıyor ve genellikle güvenli bir şehir olarak biliniyor, ancak her zaman dikkatli olmakta fayda var. Turistik yerlerde özellikle çantalarınızı sıkı tutun ve tanımadığınız kişilere güvenmeyin.

8. İstanbul’a nasıl gidilir?
İstanbul’a uçuş herhangi bir ülkeden yapılabilir, özellikle Türkiye’nin diğer şehirlerinden de sık uçuş seferleri vardır. Ayrıca, Avrupa ile bağlantısı olan, trans Avrupa yollarının kesiştiği bir nokta olduğu için otobüsle de gitmek mümkündür.

9. İstanbul’da ne kadar kalınması önerilir?
İstanbul, hayatınız boyunca gezmeniz gereken bir yerdir. Birkaç gün bile gezmis olsanız tatmin edici olabilir ama şehrin vazgeçilmezlerini gezmek için en az bir hafta planlayım.

10. İstanbul’da ne yapılabilir?
Ortaköy, Moda, Bebek, Emirgan gibi semtlerde yürüyüş yapabilir, köprünün altında tekne turları yapabilir, Çırağan Sarayı’nın etrafında keyif yapabilirsiniz. Ayrıca, Haydarpaşa Garı, Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı’na da bir gezinti yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir