holiday
Karadeniz tatil yerleri

Karadeniz sahilinde ailecek keyifle tatil yapabileceğiniz köyler

1. Uzungöl

Karadeniz sahiline yolunuz düştüyse Güneydoğu Karadeniz’in en güzel köylerinden biri olan Uzungöl’e uğramadan dönmeyin derim. Giresun’un Torul ilçesine bağlı olan Uzungöl, büyüleyici doğası, tarihi evleri ve birbirinden lezzetli yemekleri ile tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Doğal bir krater gölü olan Uzungöl’ün çevresi ormanlarla kaplı. Göl etrafında yürüyüş yaparak çam ağaçlarının arasında kayarak yol alabilirsiniz. Ayrıca burada atlarla gezi turuna katılabilirsiniz.

Akşam saatlerinde yürüyüş yaparken göl çevresindeki restoranlarda yerel yemekleri tadabilirsiniz. Leciver, mısır ekmeği, laz böreği, laz kavurması ve diğer yemekler burada oldukça lezzetli hazırlanıyor.

2. Inece Köyü

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Inece Köyü, Karadeniz’in göz kamaştırıcı güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Doğa ile iç içe olabileceğiniz bu köyde konaklama yaparak rahatça tatil yapabilirsiniz.

Köyde yer alan tarihi binalarının yanı sıra, Inece Vadisi ve Ofçayı Vadisi boyunca yapılan doğa yürüyüşleri de burayı ziyaret etmek isteyen tatilcilerin ilgisini çekiyor. Ayrıca burada at sırtında da turlar yapabilirsiniz.

Inece Köyü’nde konaklamak isterseniz, Aile Pansiyonu veya Turistik Otel seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca köyde yer alan restoranlarda da yöresel yemekler deneyebilirsiniz.

3. Şerah Köyü

Karadeniz sahili boyunca yer alan şirin köylerden biri de Şerah Köyü’dür. Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı olan Şerah, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir yerdir.

Köyde yerel halkın ürettiği çayları tadabilirsiniz. Ayrıca yakın bölgedeki yaylalar ve derelerde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Şerah, aynı zamanda tarihi kalıntıları da barındırıyor. Köyün merkezinde yer alan tarihi çarşıyı da gezerek burada halkla etkileşime geçebilirsiniz.

Şerah Köyü’nde konaklama seçenekleri oldukça çeşitli. Ailenizle birlikte kalabileceğiniz aile pansiyonlarından, konforlu otellere kadar pek çok alternatif bulabilirsiniz.

4. Şimşirli Köyü

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Şimşirli Köyü, şehirden uzaklaşıp doğanın tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir seçenektir.

Burada doğa yürüyüşü yaparak koyun sürüleri ve çobanlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca hareketli günlerinizi atlamayı tercih ederseniz burada balık tutabilirsiniz.

Şimşirli Köyü’nün en popüler yemeklerinden biri, kuymak olarak bilinen mısır ununun yoğun şekilde kullanıldığı bir yemektir. Köyde bu yemeği denemeden ayrılmamanızı öneririm.

Şimşirli Köyü’nde konaklama yapabileceğiniz seçenekler arasında pansiyon, otel ve moteller bulunuyor.

5. Kümbet Köyü

Ordu’nun Ünye ilçesi sınırları içinde yer alan Kümbet Köyü, sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi evleri ile dikkatleri üzerine topluyor.

Köyde bulunan tarihi evler, Karadeniz bölgesinin mimari unsurlarını yansıtıyor. Bölgede bulunan ve Kerasus Antik Kenti olarak bilinen ōrdu Şehri de, Kümbet Köyü’nde bulunuyor.

Gün batımında İncesu Sahili’nde bulunan bir plajda dinlenmek veya balık tutmak için vaktinizi geçirebilirsiniz. Yöresel yemeklerin bulunduğu restoranlarda doyurucu bir yemek yeyebilirsiniz.

Kümbet Köyü’nde bulabileceğiniz konaklama seçenekleri arasında pansiyonlar ve küçük butik oteller yer alıyor.

Editor Yorumu:

Karadeniz sahilinde tatil yapmak, bölgeyi ziyaret eden turistler için büyük bir keyiftir. Doğal güzellikleri, tarihi evleri ve lezzetli yemekleri ile kendine hayran bırakan Karadeniz sahili, ailecek tatil yapmak için biçilmez bir kaftandır. Bu yazıda bahsettiğimiz köyler, Karadeniz’in en güzel ve en sakin köyleri arasında yer alıyor.

SSS:

S: Karadeniz sahilinde konaklama yapabileceğim alternatifler nelerdir?
C: Karadeniz sahilinde pansiyonlar, oteller ve butik oteller gibi çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor.

S: Bu köylerdeki restoranlar hangi tür yemekler sunuyor?
C: Bu köylerdeki restoranlar, yöresel yemekler sunuyor. Leciver, mısır ekmeği, laz böreği, kuymak gibi yemekler bu bölgede çok popüler.

S: Köylerde ne tür aktiviteler yapabilirim?
C: Köylerde doğa yürüyüşü yapabilir, at sırtında turlara katılabilir, balık tutabilir ve plajda dinlenebilirsiniz. Ayrıca tarihi evleri ve antik kentleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir