Karadenizin-Sakli-Cennetleri-Gezilecek-Yaylalar
Karadeniz tatil yerleri

Karadeniz’in Saklı Cennetleri: Gezilecek Yaylalar

Karadeniz bölgesi Türkiye’deki en doğal ve en güzel bölgelerden biridir. Doğal güzellikleri, sıradışı coğrafi özellikleri ve zengin kültürel dokusuyla insanları büyülemektedir. Bölgedeki yaylalar, doğanın en güzel mücevherlerinden biridir. Karadeniz’in saklı cennetleri olarak kabul edilen yaylaları keşfetmek için, aşağıdaki liste sizi rehber edebilir.

Ayder Yaylası

Karadeniz’deki en önemli yaylalardan biri Ayder Yaylası’dır. Bu doğal harika, görülmeye değer bir yerdir. Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ndeki bulunmaktadır. Burası doğa severler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Berrak suları, güzel manzaraları ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Kuzeydoğu Toroslar’ın bir parçası olan yayla, zengin bitki örtüsüyle kaplıdır. Yaylada, birçok çeşit bitki bulunmaktadır; bunlardan bazıları kuzukulağı, adaçayı, kekik, nane, ıhlamur, yabani mantar, yabani meyveler gibi doğal ürünlerdir. Ayrıca, Ayder Yaylası, Türkiye’nin doğal termal kaynaklarından biridir. Yaylada birçok kaplıca bulunmaktadır.

Uzungöl Yaylası

Uzungöl, doğal güzellikleri ile tanınan Karadeniz’deki en güzel yaylalardan biridir. Çaykara ilçesi sınırlarındaki Uzungöl, doğanın eşsiz güzelliklerini sergilemektedir. Göl, sularının masmavi rengiyle insanları büyülemektedir. İlçe, yaylalar ve göl ile doludur. Uzungöl, yüksek dağların zirvelerinden çevrelenmiştir. Bu dağların zirvelerinde karlı tepeler, ormanlar ve yemyeşil bitkiler bulunmaktadır. Ayrıca Uzungöl, yürüyüş parkuru, kamp alanı ve piknik alanı ile bilinir.

Hemsin Yaylaları

Hemsin yaylaları, Rize’nin en güzel bölgesinde yer almaktadır. Eşsiz doğal güzellikleri ve kültürel dokusuyla Hemsin, Karadeniz’in en tanınmış bölgelerinden biridir. Yörenin güzel yamaçları, doğal köprüleri, gölleri, çayırları ve flora özellikleri ziyaretçilerini büyülemektedir. Ayrıca, yaylalarda doğal tarih izleri mevcuttur.

Pokut Yaylası

Karadeniz’in ne kadar güzel olduğunu gösteren bir başka yer Pokut Yaylası’dır. Batum sınırındaki bu yayla, Ayder Yaylası’na oldukça yakındır. Karadeniz’in ortasında yer alan yayla, Adagul Yaylası’nı da içerir. Pokut Yaylası’nın etrafında serin yamaçları, ulaşımı zor yolları, güzel manzaraları ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Burada, suların en temiz ve berrak olduğu göller de mevcuttur.

Çambaşı Yaylası

Çambaşı, Ordu’nun Ünye ilçesindeki en yüksek yayladır. Yayla, 2000 metre yükseklikte yer almaktadır. Büyük bir dağların üzerine inşa edilen yaylada, Karadeniz’in dört bir yanından insanlar gelerek piknik yaparlar. Yaylada, trekking, yürüyüş ve dağ bisikleti gibi doğa sporları yapılabilir. Ayrıca yayla, bol çeşitli bitkileri ve hayvanları barındıran 300 hektarlık bir doğal parktır.

Editör Yorumu:

Karadeniz’in saklı cennetleri olarak kabul edilen yaylalar, kesinlikle en güzel doğal yerlerden biridir. Doğal güzellikleri, yemyeşil doğası, tarihi yapıları, termal kaynakları ve zengin flora özellikleri ile ziyaretçileri büyülemektedirler. Karadeniz’deki yaylalar, aynı zamanda gezici kamplar, yürüyüşler, trekking ve yerli yabancı turistlerin doğal aktivitelerinin olduğu alanlardır. Bu nedenle Karadeniz’e geldiğinizde rotanıza mutlaka bu güzel yaylaları da ekleyin.

FAQ:

Soru: Karadeniz Bölgesinde Hangi Yaylalar Var?

Cevap: Ayder Yaylası, Uzungöl Yaylası, Hemsin Yaylaları, Pokut Yaylası, Çambaşı Yaylası vb. gibi birçok yayla Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir